نمی شه من پولش رو بدم؟

اسمش " باغچه بی بی","خانه بی بی" یا یک همچین چیزی بود

از این سریال های خانوادگی-آموزشی که توی برنامه خانواده پخش می شود و کلی پیام اخلاقی دارد

درباره خانه مادربزرگی که هر بار درگیر ماجرای های نوه ای-عروسی-دختری-همسایه ای چیزی می شود

یک بار ماجرای نوه ای دختری بود که عاشق درس خواندن بود و کنکور داشت و می خواست دکتر شود.در همین حین برایش خواستگاری آمد همه چیز تمام,که فقط با درس خواندن دختر مشکل داشت.

یک جایی پدر خواستگار رو کرد به دختر و پدرش و گفت: حالا نمی شود ما دختر خانوم را دکتر حساب کنیم و همه هزینه هایش  را از الان تا آخر درس اش بدهیم که بی خیال دانشگاه و ... شود؟

تا جایی که یادم می آید,این اولین بار بود که این جمله را می شنیدم.یا حداقل جوری می شنیدم که معنایش را... و درد پشت معنایش را بفهمم و با خودم فکر کنم چه پدر احمقی دارد این خواستگار.

...............................

پروچیستای من!

انسان بودن سخت است.و زن بودن خیلی سخت تر.

البته تو توی بدترین روزهای تاریخ بشری نبوده ای.من هم نبوده ام.اما هر کس,در هر دوره ای که باشد متناسب با خواسته هایش از دنیا,گاهی زخم های بدی می خورد.زن که باشی,این زخم ها کاری تر میشود.

وقتی آمدی,یادت باشد که ممکن است از خیلی ها-و گاهی حتی از عزیزترین مردهای زندگی ات-این جمله را بشنوی.

یک همچین وقتی,دلم میخواهد شجاع باشی.

نه مثل انسان های حقیر با اولین سیلی پا پس بکشی,نه مثل انسان های متعصب,خرخره اش را بجوی

یک همچین وقتهایی دلم می خواهد آدم مقابلت را بفهمی.بفهمی که این حرف را احتمالا به خاطر تحقیر تو نگفته.فقط بین آگاهی همیشگی اش,با لحظه های بحرانی ای که حق تو را در تقابل با میل خودش می بیند,نمی تواند درست فکر کند.

حتی اگر خودخواهانه باشد,حتی اگر دردناک باشد,دلم می خواهد یادت باشد که همان تاریخی که تو را محکوم به شنیدن این جمله کرده,او را هم جوری تربیت کرده که گاهی چنین حرفی بزند. بی آنکه دقیقا بفهمد با روح تو چه می کند.

یک همچین وقتی,دلم میخواهد نفس بکشی,لبخند بزنی, و به چشم های طرف مقابلت نگاه کنی,و خیلی مودبانه بپرسی:

چرا فکر میکنی همه چیز به خاطر پول اتفاق می افتد؟

چرا فکر می کنی تنها چیزی که من از زنده بودنم میخواهم پول است؟

چرا فکر می کنی می توانی همه ارزش های زندگی مرا قیمت بگذاری و نقد پرداخت کنی؟

و بعد به او فرصت بدهی به سوال هایت فکر کند.................................

 

پ.ن:

دوستت دارم پروچیستا

و مطمئنم دختری قوی خواهی بود


/ 6 نظر / 3 بازدید
ناتانائیل

خب حالا که دیدم نظرم ثبت شد نظر دیشبم رو که هی سعی کردم بذارم و نشد می ذارم !!! دختری با دو دست کوچک مهربان و چشمانی عمیق...

سپیده

سلام من عاشق موسیقی بودم اما پدرم با همه ی مهربونی هاش هیچ وقت اجازه یادگرفتنش رو بهم نداد.من هیچ وقت عشقم یعنی موسیقی رو فراوش نکردم. امروز در کنار مردی که دوستش دارم جز بهترین نوازنده های شهر کوچیکمونم :)

تکتم

الهام را دوست دارم، تو را نیز...

زهرا رجایی

الهام! من الان اینجا رو دیدم یعنی از یه جاهایی یه لینکایی... الهام! یه دنیا خوشحال شدم و تبریک میگم... و همه ی پست های اینجا رو با عشق و بغض خوندم... بازم تبریک... حتی اگه اینجا خیلی خصوصیه و من نباید می اومدم اما خب حالا که اومدم... اکشالی نداره که؟ واست خیلی خوشحالم الهام چقد دختر داشتن خوبه... چقدررررر

محمد دانشور

[لبخند][گل]